Обшук та повернення майна в межах кримінального провадження (зразок клопотання)

 Наші послуги: 1. Консультація з приводу підготовки до можливого обшуку;

2. Підписання договорів з адвокатами для участі в майбутньому обшуку;

3. Участь адвоката на обшуку та при тимчасового вилучення документів;

4. Повернення вилученого майна (грошові кошти, техніка, документи) під час обшуку;

5. Консультація працівників юридичної особи з приводу поведінки під час майбутнього обшуку.

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

  • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
  • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
  • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
  • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
  • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
  • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
  • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
  • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
  • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

Особливо високі вимоги до гарантій прав людини, її честі і гідності висуваються українським законодавством до провадження такої слідчої дії, як обшук та виїмка. Але головне при обшуку не лише провести необхідні слідчі дії, а не порушити права того, відносно кого вони проводяться. Принцип забезпечення підозрюваному права на особистий захист – це сакральне право гарантоване головним Законом України - Конституцією. Відповідно цього права, посадові особи, що ведуть процес дізнання, зобов'язані забезпечити людини, стосовно якої ведеться слідство, максимальний захист її прав та свобод – про це зазначено в ч. 1, 2 ст. 59, ч. 2 ст. 63, п. 6 ч. 3 ст. 129 Конституції України. Обшук проводиться тоді, коли в матеріалах кримінальної справи достатньо підстав, що вказують на обов'язковість проведення даного процесуального заходу.

Відповідно до ст. 234 КПКУ, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення та майна.

Що важливо знати підозрюваному під час проведення обшуку та виїмки?

Та людина, відносно кого проводиться обшук повинна зберігати спокій і уважно спостерігати за тим, наскільки коректно проводиться обшук працівниками правоохоронних органів. Як правило, коли йдуть ці слідчі дії адвокат не присутній для захисту особи, тому, важливо знати свої права, відповідно до чинного законодавства.

Стосовно Вас діє принцип презумпції невинуватості!

  1. «Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обов'язок доведення вини обвинуваченого у вчиненні злочину покладено на орган дізнання, слідчого, прокурора» - розкрито в ч. 2 ст. 62 КУ.

  2. Пам'ятайте, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на Вашу користь (ч. 3 ст. 62 КУ).

Відповідно до ст. 14 КПК України, ніхто не може бути заарештований інакше як на підставі судового рішення.

Тобто, на Вас не мають права тиснути, вимагати зізнання!

Якщо Вас принижують, або працівники правоохоронних органів вимагають, щоб ви зізнавалися в тому, що чого Ви не скоювали, застосовують побої або погрози, це незаконно та протиправно. Ви можете подати скаргу до суду на незаконні дії працівників правоохоронних органів та вимагати провести перевірку цих фактів та зазначити, що на Вас чинився психологічний тиск.

Якщо Ви бачите, що правоохоронці вилучають предмети, або документи, які не мають доказового значення відношення до справи, Ви, або Ваш захисник маєте право звернувся до суду зі скаргою. В цій скарзі Ви можете визнати дії слідчого та інших працівників правоохоронних органів по проведенню обшуку та саму постанову про проведення обшуку визнати незаконними.

Ви повинні знати, що клопотання щодо доцільності обшуку подають слідчий за погодженням з прокурором або прокурор з відповідним клопотанням.

Що передбачено законодавством на Ваш захист?

  1. ст. 14 (1) КПК України гарантує недоторканність житла, охорону особистого життя громадян, таємниці листування, телефонних розмов і телеграфних повідомлень, банківських вкладів та рахунків. Тобто, лише за згодою власника житла можна проникнути в нього, або на підставі рішення суду щодо обшуку житла (офісу) та виїмки документів.

Якщо рішення суду немає, Вашого дозволу також, Ви можете не пускати нікого у Вашу приватну власність, не відкривати банківську таємницю, не присвячувати сторонніх у своє приватне життя. Все що робиться інакше без законних на то підстав – порушує Ваше приватне життя та інтереси.

Відповідно до ч.5 ст. 177 КПК України обшук житла чи іншого володіння особи, проводиться за постановою судді.

  1. Ви, або Ваш адвокат можете перевірити правильність складання клопотання прокурором на його відповідність ст.234 КПКУ. Відповідно до законодавства, до клопотання повинні бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з ЄРДР щодо кримінального провадження. Без зазначених документів клопотання може бути визнане недійсним і безпідставним.

  2. Клопотання про обшук розглядається у суді в день його надходження за участю слідчого або прокурора (п.4 ст.234 КПКУ).

  3. Обшук особи має проводитися з обов'язковою участю не менш як двох понятих незалежно від використання технічних засобів фіксації відповідної слідчої дії (ч. 7 ст. 223 КПК). Ця умова обов'язкова для об'єктивності проведення слідчих дій. Законодавством передбачено подання клопотання щодо застосування технічних засобів фіксування. Для виконання вказаного положення в ч.6 зазначеної статті передбачено, що «незастосування технічних засобів фіксування кримінального провадження у випадках, якщо воно є обов'язковим, тягне за собою недійсність відповідної процесуальної дії та отриманих внаслідок її вчинення результатів, за винятком випадків, якщо сторони не заперечують проти визнання такої дії та результатів її здійснення чинними». Тобто, якщо не були застосовані технічні засоби, той, хто вилучив предмети під час обшуку, повинен повернути усі вилучені предмети. Якщо цього не сталося – пишіть скаргу до суду.

  4. Затримання особи та пов'язаний із цим обшук особи та огляд речей на підставі ухвали слідчого судді щодо співробітника кадрового складу розвідувального органу України здійснюється у присутності офіційних представників цього розвідувального органу (ч. 8 ст. 191 КПК). Без присутності цих представників затримання і обшук відбуваються з грубими порушеннями.

Норми КПК України рамках кримінального провадження передбачають в окремих випадках тимчасове вилучення майна. Зокрема, в п.2 ст. 167 КПК України зазначаються обставини, коли майно (це речі, документи, гроші) можуть бути тимчасово вилучено.

Згідно ст. 169 КПК України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; 3) у випадках, передбачених ч. 5 ст. 171, ч. 6 ст. 173 КПК України, 4) у разі скасування арешту.

Якщо у Вас сталася така проблема, Ви повинні довіритися професіоналам, які допоможуть захистити Ваші права, і законодавством України передбачено захист особи, її майна, від свавільного вилучення.

Захищаючи Вас, адвокат, який знає усі тонкощі Вашої проблеми, і збереже Вашу таємницю, подасть необхідне у таких випадках клопотання до суду.

Які дії адвоката:

  1. Він збере та доведе доказами, що дане майно не є предметом злочину.

  2. Подасть заяву прокурору про повернення майна. При написанні скарги обґрунтує мотиви, з яких майно вилучено незаконно, і права постраждалого будуть швидко відновлені.

  3. У випадку відмови прокурора, або формальної «відписки», подасть скаргу слідчому судді, вказавши на бездіяльність прокурора, відповідно до ч.1 ст.303 КПК України. Така скарга буде подана протягом 10 днів з моменту здійснення бездіяльності. Як правило, момент відрахування такого строку може бути з дати подання заяви про повернення майна. Стаття 309 КПК України передбачає вичерпний перелік ухвал слідчого судді, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування. Зокрема, згідно положень цієї статті підлягає оскарженню ухвала слідчого судді про арешт майна або відмову у ньому.

Завдяки професіоналізму адвоката, слідчий суддя, посилаючись на ст. 304 КПК України, може винести ухвалу відкрити провадження за скаргою власника майна або його захисника щодо дій слідчого або прокурора про неповернення тимчасово вилученого майна.

Але в такій делікатній справі необхідно довіритися професіоналам, які складуть бездоганно процесуальні документи та надійно захистять Ваше непорушне право на власність. Юридична консультація адвоката з приводу проведення обшуку, виїмки документів. Повернення тимчасово вилучених речей та документів через суд.

Копія ухвали про повернення тимчасово вилучених документів, які були вилучені в ході обшуку, проведеного в межах кримінального розслідування за ст. 205 ККУ (фіктивне підприємство).

obisk

Примірник Заяви про повернення вилучених документів та речей вилучених при проведення обшук (ст. 205 ККУ - фіктивне підприємництво) 30-05-16/1 від 30.05.2016

До _____________ суду м. Києва

адвоката __ представника ТОВ «__» (код ЄДРПОУ __)

  • володільця тимчасово вилученого майна (копія витягу з договору та ордера додається)
  • Особа, на бездіяльність якої подається скарга Старший слідчий СУ ФР ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м. Києві

03151, м. Київ, вул. Смілянська, 6

 

СКАРГА

на бездіяльність слідчого щодо неповернення тимчасово вилученого майна

Мною, ____, 25.04.2016 р. на підставі ст. 59 КУ та ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» було укладено договір про правову допомогу із ТОВ «__» (код ЄДРПОУ – __) в особі директора (єдиного засновника) _________. 18 травня 2016 року у офісних приміщеннях № 200 (орендується ТОВ «__») та № 501 старший слідчий __ проводив обшук (протокол обшуку додається). Даний обшук було проведено на підставі ухвали слідчого судді __суду м. Києва від 11.05.2016 року (справа № __).

Ухвалою було надано старшому слідчому ________та іншим слідчим групи право виявити та вилучити документи, що містять в собі реквізити ряду підприємств (серед яких ТОВ «________» не значиться) на яких міститься інформація щодо реального походження товару (в ухвалі не зазначено якого саме), а також достовірні відомості про кількість товару, фінансово-господарські та бухгалтерські документи цих підприємств, а також чорнових записів, комп'ютерної техніки, інші носії інформації, на яких містяться відомості щодо фінансових операцій, грошових коштів, печатки, які використовуються для здійснення злочинної діяльності, тобто майно, здобуте злочинним шляхом.

Під час обшуку, було вилучене наступне майно ТОВ «________»: • печатки ТОВ «________» - 2 шт. ................................

Крім того, варто зазначити, що часу, який минув між обшуком та поданням даної скарги було більш ніж достатньо, для того, щоб виділити необхідну слідчому інформацію з комп'ютерів.

Частина 2 ст. 168 КПКУ зазначає, що тимчасове вилучення майна може здійснюватися також під час обшуку, огляду. Також слідчий __вийшов за межі повноважень, вилучаючи майно, що не належить юридичним особами, прямо вказаним в ухвалі суду, а є власністю __, що перебуває у володінні та користуванні ТОВ «________». Вилучення відбулось незважаючи на попередження (зафіксовані на відео) про це представника ТОВ «________» адвоката Нерсесяна А.С.

Ст. 169 КПК України визначає, що тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: ............................................ Враховуючи той факт, що обшук було проведено 18.05.2016 року, обов'язок слідчого повернути майно або звернутись до суду за його арештом має бути виконаний до 19.05.2016 р.

Частина 5 ст. 115 КПК вказує, що при обчисленні строків днями та місяцями не береться до уваги той день, ........................... Відтак, обчислення десятиденного строку має відбуватись із 20.05.2016 р., тобто до 30.05.2016

Навіть при обчисленні десятиденного строку на оскарження з 18.05.2016 або 19.05.2016 даний строк має бути продовжений до 30.05., оскільки 28.05.2016 та 29.05.2016 є державними вихідними днями. Частиною 7 ст. 115 КПК встановлено, що при обчисленні процесуального строку .............................

Прошу зауважити, що вилучене майно не має жодного значення для досудового розслідування, проте його відсутність суттєво утруднює господарську діяльність ТОВ «________». Таким чином, враховуючи фактичне неповернення тимчасово вилученого майна у встановлений законом строк за відсутності на нього арешту, ПРОШУ

  1. Прийняти дану скаргу до розгляду слідчого судді ________суду м. Києва.
  2. Ухвалити рішення, яким зобов'язати старшого слідчого ________повернути ТОВ «_______» наступне майно: Додатки:
  3. Копія витягу з договору.
  4. Копія ордеру.
  5. Копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.
  6. Копії накладних.
  7. Копія чеків.
  8. Копія протокола обшуку – 3 аркуші.
  9. Копія скарги .