Особливості судового розірвання шлюбу з іноземцем

У спорах пов'язаних з розірванням шлюбу, буває досить важко розібратися у всіх особливостях цього процесу, тим більше, якщо один з подружжя не є громадянином України. Відразу ж виникає безліч питань: як розірвати шлюб з іноземним громадянином на території України, як розірвати шлюб з іноземцем в Україні без його присутності, в чому полягає особливість процесу розірвання шлюбу з іноземним громадянином на території України, чи потрібно їхати в країну проживання чоловіка / дружини для оформлення розлучення. В усіх цих нюансах допоможуть вам розібратися практичні поради наших адвокатів.

До нас звернувся іноземний громадянин, який отримав в Україні постійний вид на проживання, на момент реєстрації шлюбу, у нашого клієнта був тимчасовий вид на проживання. Шлюб був укладений у відділі РАГС однієї з областей нашої країни. Але через безліч причин, в тому числі через складність сприйняття моделі сім'ї, яку у нас прийнято вважати нормою, наш клієнт не зміг далі продовжувати сімейне життя, і через два спільно прожитих роки, переїхав в інше місто. Оскільки дітей, спільного господарства та сімейного бюджету у подружжя не було, наш клієнт вирішив розірвати шлюб і зробити це в судовому порядку. Оскільки він все ж таки був громадянином іншої держави, самому йому було досить складно розібратися в тонкощах процесу розірвання шлюбу за законами нашої держави, тому він звернувся до адвокатів нашої компанії ЮК «Майоров, Нерсесян і партнери».

В ході особистих зустрічей і наданих консультацій ми роз'яснили нашому клієнтові його права і свободи на території України, пояснили особливості його справи, а також отримали всі необхідні документи і додаткові відомості, які були потрібні для оформлення і подачі позову. Згідно з конституційними нормами нашої країни: іноземці, а також особи без громадянства, які перебувають на території України, користуються такими ж правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України. Що стосується порядку і форми укладення шлюбу в Україні між громадянином України та іноземцем або особою без громадянства, а також між іноземцями або особами без громадянства то такі визначаються правом України. Це ж стосується і оформлення розірвання шлюбу на території України.

Оскільки подружжя на момент подачі позову вже три роки проживало на території України, позов був поданий в порядку загальної підсудності, за місцем проживання відповідача. Але, слід нагадати, що в разі якщо чоловік та дружина тимчасово не проживають на території України, тут слід використовувати зовсім іншу тактику, про яку адвокати нашої компанії розкажуть вам виходячи з конкретної ситуації. Що стосується ситуації коли позов про розірвання шлюбу подає громадянин України і невідомо чи відповідач (іноземний громадянин) залишив територію України чи ні, то в такому випадку позов потрібно подавати за його останнім відомим місцезнаходженням.

Після того як позов було подано до суду та була призначена дата судового засідання нами, враховуючи побажання нашого клієнта особисто не бути присутнім під час розгляду справи про розірвання шлюбу, була подана письмова заява з проханням розглядати справу за відсутності нашого клієнта та позовною вимогою розірвати шлюб.

Оскільки законом дозволено виносити рішення враховуючи такі обставини, позовну вимогу нашого клієнта про розірвання шлюбу було задоволено повністю.

Процес по розірванню шлюбу з іноземцем супроводжувала адвокат Анна Коротя.

Ми допоможемо розірвати шлюб та вирішити інші сімейні спірні ситуації.

За правовою допомогою звертайтесь за номером, що зазначений нижче.

Рішення по цій справі знаходиться внизу статті.

Чи потрібно додавати до позовної заяви про розірвання шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб?

Закон не вимагає додавати до позовної заяви про розірвання шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб.

Свідоцтво про шлюб є письмовим доказом, який підтверджує факт реєстрації шлюбу між двома особами. Відповідно до ч. 2 ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Таким чином, позивач має право додати до позовної заяви про розірвання шлюбу належним чином засвідчену копію свідоцтва про шлюб. Оригінал свідоцтва про шлюб може бути подано до суду в будь-який момент під час розгляду справи.

Важливо відзначити, що деякі суди не відкривають провадження у справах про розірвання шлюбу, якщо до заяви не додано оригінал свідоцтва про шлюб. Цей підхід є необґрунтованим, оскільки суперечить новому ЦПК України та правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі №526/442/22.

У постанові Верховного Суду зазначено, що залишення позовної заяви без руху з підстав ненадання оригіналу свідоцтва про шлюб є порушенням принципу верховенства права, права на справедливий суд та суперечить завданням цивільного судочинства.

Отже, якщо Ви маєте намір звернутися до суду з позовною заявою про розірвання шлюбу, Ви маєте право додати до заяви належним чином засвідчену копію свідоцтва про шлюб. Оригінал свідоцтва про шлюб може бути подано до суду в будь-який момент під час розгляду справи.

Чи потрібно додавати до позовної заяви про розірвання шлюбу оригінал свідоцтва про шлюб?

Ні, не потрібно.

Свідоцтво про шлюб є письмовим доказом, який підтверджує факт реєстрації шлюбу між двома особами. Згідно з ч. 2 ст. 95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.

Таким чином, позивач має право додати до позовної заяви про розірвання шлюбу належним чином засвідчену копію свідоцтва про шлюб. Оригінал свідоцтва про шлюб може бути подано до суду в будь-який момент під час розгляду справи.

Деякі суди не відкривають провадження у справах про розірвання шлюбу, якщо до заяви не додано оригінал свідоцтва про шлюб. Однак, цей підхід є необґрунтованим, оскільки суперечить новому ЦПК України та правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 19 жовтня 2022 року у справі №526/442/22.

Висновок:

До позовної заяви про розірвання шлюбу достатньо додати належним чином засвідчену копію свідоцтва про шлюб. Оригінал свідоцтва про шлюб може бути подано до суду в будь-який момент під час розгляду справи.