На що необхідно звернути увагу, коли купуєте нерухомість у юридичної особи (колектор/банк)

Купівля нерухомості у колекторів або у банку, які купили проблемний кредит, переоформили нерухомість, та виставляють її на продаж - це досить ризикований варіант покупки квартири. Такі квартири, як правило, дешевше ринку на 15-25 відсотків, що обумовлено високими ризиками.

Ризики покупки нерухомості у колекторів або банку полягають в наступному:

Як правило, банки або колектори забирають квартири у позичальників за спеціальною процедурою, без суду по ст. 37 ЗУ «Про іпотеку» (позасудовий порядок стягнення). Даний позасудовий порядок полягає в тому, що колектори або банки оформляють право власності на себе без суду в рахунок погашення кредиту та без згоди позичальника.

Така процедура може поширюватися не на все заставне майно, оскільки квартири по валютних кредитах і до 120 кв.м. підпадають під мораторій на стягнення іпотечного майна. Навіть якщо ви купите таку квартиру, колишній власник може повернути квартиру в свою власність, а вам доведеться повертати сплачені грошові кошти. Зверніть увагу, що коли ви купуєте квартиру у колекторів, ви офіційно оплачуєте не всю суму, і відповідно, повернете теж не всю сплачену суму.

Таким чином, якщо купувати такі квартири, дуже важливо перевірити законність переходу права власності від колишнього позичальника до колекторів або банку. Крім того, бажано отримати заяву від колишнього власника, що він не проти такої реалізації.

Якщо ви вирішили купувати таку квартиру, вам необхідно перевірити, а саме:

  1. Взяти розширений витяг з реєстру нерухомості, який покаже всю історію угод з нерухомістю.
  2. Перевірити законність процедури, по якій вилучили нерухомість у власника.
  3. Перевірити нерухомість на предмет судів та арештів. Якщо є суди, доцільно вивчити повністю всю справу.
  4. Вивчити банківську справу на предмет наявності претензії про дострокове стягнення.
  5. Перевірити законність виписки або виселення з квартири.
  6. Перевірити нотаріальну справу на предмет дотримання процедури переоформлення квартири.
      Колектори, які активно забирають квартири у позичальників та продають на відкритому ринку: «Фінмарк», «Інвест-Кредо», «Женева», «Фактор плюс», «Фінтайм», «ФК Довіра та гарантія», «Горизонт», «Вердикт -Капітал» , «Веста» , «Укрфінасгруп» , «Фінрайт» , «Кредит-капітал» , «Укрборг» , «Росвен» , «Альфа-банк».

Позиція Великої Палати Верховного суду по справі №644/3116/18 від 19/05/2020 року: «З огляду на викладене, Велика Палата Верховного Суду погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про те, що квартира площею 37,10 кв. м за адресою: АДРЕСА_1, яка використовується позивачем як місце постійного проживання, не може бути примусово стягнута на підставі дії Закону N 1304-VII, у тому числі і шляхом реєстрації права власності за АТ "КБ "Приватбанк" як забезпечення виконання ОСОБА_1 умов кредитного договору від 23 квітня 2008 року, укладеного в іноземній валюті.

Якщо вам потрібна допомога адвоката по нерухомості - звертайтеся! 

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

  • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
  • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
  • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
  • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
  • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
  • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
  • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
  • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
  • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73