Деякі юридичні особливості захисту від кредитних боргів

Звернення за стягненням кредитної заборгованості не до суду, а в нотаріальну контору за виконавчим написом – звичайна практика кредитних організацій і колекторських агентств.

Це можна пояснити: напис надає можливість притягнути до відповідальності злісного неплатника легко й без залучення фінансових адвокатів. Боржник одного дня раптово виявляє, що його майно і рахунки заарештовані, машина значиться «в розшуку», а іпотечна квартира відходить банку на «законних» підставах.

Ось приблизний список банків, які практикують застосування виконавчого напису нотаріуса:

 • Укрсоцбанк.
 • Приватбанк.
 • Альфа-Банк.
 • Деякі інші кредитні організації.

Також звертаються до нотаріальної контори ось ці колекторські агентства:

 • Кей-Коллект.
 • Кредитні ініціативи. 
 • Вердикт Фінанс.
 • Деякі інші.

Це неповний перелік того рухомого або нерухомого майна, яке може вилучити виконавча служба на підставі виконавчого напису нотаріуса:

 1. Спірну (необ'єктивну) заборгованість за кредитним договором.
 2. Іпотечне житло (квартиру, будинок, частину будинку).
 3. Земельну ділянку.
 4. Частину зарплатні (кошти автоматично переводяться на рахунок виконавчої служби).
 5. Заставне майно: автомобілі, акції, предмети розкоші, антикваріат.

Все вищевказане вважається ліквідаційною масою і виставляється на інтернет-аукціон. Теоретично нотаріус зобов'язаний ретельно перевірити інформацію, надану банком, а фактично він часто закриває очі на явні огріхи, неточності та невідповідності. Повідомляти боржникові про факт відкриття проти нього виконавчого провадження нотаріальна контора не зобов'язана.

Перелік документів, який готує банк для нотаріальної контори, формальний. Це: 

 1. Кредитний договір, якщо мова йде про картковий або цільовій кредит.
 2. Іпотечний договір, якщо грошові кошти призначалися для купівлі житла.
 3. Розрахунок заборгованості.Зверніть увагу! Первинна бухгалтерська документація, що підтверджує факт неповернення грошей, не додається. Кредитна організація може прописати будь-яку суму, а нотаріуси не перевірятимуть її реальність.
 4. Вимоги та претензії до дебітора. Тут може мати місце факт шахрайства: банк повідомляє, що офіційний лист відправлявся боржникові, але відповідних дій не було. Правда це чи ні - спірне питання.

Як припинити виконавчу діяльність у відношенні до себе і свого майна? Щоб виконавчий напис нотаріуса припинив діяти, його можна:

 1. Оскаржити в судовому порядку.
 2. Визнати таким, що неможливо здійснити.
 3. Оголосити незаконним.
 4. Скасувати в судовому порядку.

Виконавчий напис необхідно оскаржити в суді негайно! У канцелярію суду подається позовна заява про те, що нотаріальний документ нездійсненний, в позові його не потрібно просити визнати недійсним. Ануляція виконавчого напису - це єдиний шанс зупинити електронні торги і врятувати майно від розпродажу. Юридична практика знає чимало підстав для визнання нотаріального напису нездійсненним, і ось лише деякі з них:

 • Не доведено, що кредит взагалі було надано і має місце факт неповернення.
 • Не доведено, що офіційні листи з вимогами та претензіями дійсно відправлялися позичальникові.
 • Виконавчий напис нотаріуса не відповідає чинному законодавству України.
 • Термін виконання кредитного договору з банком ще не настав в повній мірі. 
 • Відсутність відповідної валютної ліцензії, якщо грошові кошти вилучаються в доларах США або в іншій іноземній валюті.
 • Нотаріус не повідомив боржника про те, що в його відношенні було відкрито виконавче провадження.
 • Має місце судовий процес паралельно з дією виконавчого напису нотаріуса.
 • Продовжує нараховуватися пеня, відсотки, штрафи і неустойки незважаючи на те, що термін кредитного договору завершився.
 • Відсутність факту факторингу, договору факторингу, або інших документів, що стосуються купівлі-продажу кредитного пакета.

Підставою для скасування виконавчого напису нотаріуса також може бути нестача цих потрібних для судового процесу документів: 

 1. Меморіальний ордер. Він свідчить про те, що грошові кошти були перераховані з рахунку кредитора на рахунок дебітора.
 2. Заява клієнта банку про те, що його рахунок в доларах або гривнях відкритий і обслуговується з його відома.
 3. Копії касових документів, якщо мова йде про валютному кредиті. При цьому еквівалент у гривні і операції з переоцінки не повинні відображатися.
 4. Виписки з усіх балансових аналітичних рахунків. Вони повинні містити кредитну історію боржника і показувати вхідні та вихідні залишки по кожному операційному дню.
 5. Копії додаткових договорів з додатками. Ці документи відображають зміни в основному кредитному договорі. Якщо у Вас виникли проблеми з банком, який застосовує у відношенні Вас виконавчий напис нотаріуса - звертайтеся до нашої компанії!

Ми багато років успішно протистоїмо кредитним організаціям і колекторам, законно припиняючи їх неправомірну діяльність. На нашому рахунку сотні анульованих в судовому порядку виконавчих написів: ми знаходимо два і більше переконливих підстав для суду і виграємо справи. Також ми допомагаємо:

 1. Домовлятися з кредитними організаціями на Ваших умовах.
 2. Списувати заборгованості по кредитах (частково або повністю).
 3. Анулювати борг, посилаючись на факт позовної давності. 
 4. Захищатися від колекторських агентств. Якщо у боржника є його законний представник – дебітор не зобов'язаний вести переговори з колекторами самостійно.
 5. Захищати фінансові інтереси в суді, якщо мова йде про іпотечний кредит, цільовий або споживчий кредит, заставне майно тощо.
 6. «Заморозити» борг або «розтягнути» його на 10-15 років.
 7. Зберегти іпотечну квартиру. ( «Кей-колект» і «Укрсоцбанк» знають безліч способів залишити боржника без квадратних метрів).
 8. Скасувати реєстрацію житла клієнта (взяття його на баланс) за банком або колектором.
 9. Визнати незаконною угоду купівлі-продажу квартири, якщо житло продала кредитна організація.
 10. Припинити договір поруки - розірвати або анулювати його.
 11. Припинити договір іпотеки - розірвати або анулювати його.
 12. Визнати неправомірним іпотечне застереження.

Адвокат може попросити Вас надати йому такі папери:

 • Договір з фінансовою організацією.
 • Договір поруки (якщо є).
 • Іпотечний договір, якщо гроші бралися на купівлю квартири.
 • Позов кредитної організації про стягнення боргу (якщо вдалося отримати). 
 • Виконавчий нотаріальний напис (якщо вдалося сфотографувати або зняти ксерокопію).

Одним зі способів примусового стягнення заборгованості є вчинення виконавчого напису нотаріусом. Таких ситуацій стало досить багато, через те, що банківська установа - ПриватБанк - використовує такий метод стягнення через те, що він не вимагає значних витрат як фінансових, так і часових, в порівнянні з судом.

Відмітна риса процедури полягає в тому, що ПриватБанк виконує виконавчий напис нотаріуса не дивлячись на суди, адже, маючи напис на руках, баків легше пояснити позичальнику, що пора терміново погасити всю заборгованість, інакше застава буде проданий за невелику суму, що не покриває всю суму заборгованості. Тож, виконавчий напис нотаріуса це документ, виданий нотаріальним органом. Він свідчить про стягнення з дебітора (боржника) замінити грошові кошти в примусовому порядку.

Головною умовою вчинення виконавчого напису - це наявність безспірності фіксованої заборгованості. Очевидно, що в дійсності нотаріуси не завжди дотримуються законодавчі норми і вимоги. У зв'язку з цим, все банки мають нотаріуса, який зможе швидко ліквідувати проблему заборгованості, і часто нотаріуси успішно справляються в цих питаннях, і ПриватБанк не виняток. Пам'ятайте, виконавчий напис нотаріуса це не вирішення спору між сторонами боргу, а лише фіксація заборгованості. У зв'язку з цим, нотаріусу немає потреби у присутністі боржника для вчинення напису, що іноді може стати проблемою. Але, бувають ситуації, коли банківська установа не має рації, і ви маєте повне право оскаржити напис в суді, як тільки дізналися про відкриття виконавчого провадження на основі виконавчого напису.

Для того, що б виконавчий напис ПриватБанку була визнана недійсною, необхідно:

 • Подати позов про анулювання напису;
 • Написати заяву про скасований виконавчого провадження.
 • Подати на апеляцію доказів у нотаріуса, що заявив банк. Всі документи для оскарження повинні бути підтверджені. Для того, щоб суд прийняв рішення про недійсність виконавчого напису нотаріуса, він повинен повністю ознайомитися з доказами, представленими банком, і прийняти рішення про спершу, про безперечних ситуаціях. Формально провести юридичну перевірку або просто довірити документів, які свідчать про безперечних ситуаціях. Таким чином, після ретельної перевірки повинна бути вказана повна ситуація щодо даного питання, а саме вказана сума в банку. Нотаріус ПриватБанку має досить багато роботи, і це логічно, що він не сильно вникає в розрахунок заборгованості, тому абсолютно довіряє своєму банку в цьому питанні і вчиняє виконавчий напис. Тому, часто бувають ситуації коли сума дійсної заборгованості абсолютно не відповідає тій, що вказав нотаріус в написи. А це вже привід для оскарження виконавчого напису нотаріуса в суді для повного його анулювання. Отже, що б отримати анулювання виконавчого напису ПриватБанку потрібно вимагати весь перелік документів, які банківська установа подала до нотаріуса, щоб прийняти факт невідповідності кредитної заборгованості та фактичної заборгованості. Особливу увагу необхідно приділити певним аспектам, а саме:
 • Позовна давність тіла кредиту, відсотків і штрафів.
 • Термін кредитної картки ПриватБанку (Не забудьте, додати 3 роки до терміну карти)
 • Нарахування боргу, яка частково була погашена.
 • Наявність домагань про дострокове погашення заборгованих кредитних коштів.
 • Наявність судових процесів після вчинення виконавчого напису нотаріусів.
 • Одночасне здійснення виконавчого провадження на основі виконавчого напису нотаріуса та рішенні суду. Спершу потрібно проаналізувати саму виконавчий напис. Часто в самій написи містяться відповіді на питання - чому ж вона не підлягає виконанню. Це може бути формальне невідповідність форми виконавчого напису вищевказаним вимогою. Візьміть на замітку, що для того щоб отримати виконавчий напис нотаріуса необхідно надати оригінал кредитного договору, а також документ, що фіксує безспірність заборгованості. Отримавши рішення суду на руки, позичальник отримує вагомий аргумент в переговорах з кредитором, стаючи з ним на один рівень і розмовляючи на рівних, а не з позиції «слабкого».

Кредитори часто користуються тим, що не всі знають про те, що оскаржити виконання напис нотаріуса в суді досить просто, тим більше якщо найняти професійного юриста з великим досвідом роботи. Важливо правильно сформулювати позовні вимоги для того, щоб суд визнав виконавчий напис такий, що не підлягає виконанню.

Не потрібно просити суд скасувати виконавчий напис, визнати її недійсною, укладеної з перевищенням повноважень і т.д. Якщо будете формулювати свої позовні вимоги так - суд може вам відмовити.

Тому, радимо перед тим, як подати оскарження виконавчого напису нотаріуса – зверутися до досвідченого юриста, бажано з фінансів. Він може надати влучну пораду, проконсультувати, вступити в суді від Вашого імені за наявності доручення. Будьте впевнені, наша компанія зробить усе можливе, що б допомогти Вам і захистити ваші інтереси!

На консультацію записуйтеся за нижчезазначеним телефоном.

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

 • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
 • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
 • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
 • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
 • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
 • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
 • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
 • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
 • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

ТАКОЖ ВАМ БУДЕ ЦІКАВО:

ЗАХИСТ ВІД КРЕДИТНИХ БОРГІВ