Зразок позовної заяви про визнання права власності на спадкове майно 2024

Просмотров: 36266

В кінці цієї статті ви зможете ознайомитись з позовною заявою про визнання права власності в порядку спадкування та рішенням суду (приклад з нашої судової практики).

Що робити, якщо документи на квартиру або на нерухомість втрачені? Як отримати спадщину? Як правильно написати та подати позовну заяву?

Саме з такими питаннями до нас звертаються клієнти. Відновлювати документи неможливо, оскільки померлий не може видати довіреність, а державні органи відмовляються взагалі спілкуватись з спадкоємцями. В таких випадках необхідно подати позовну заяву про визнання права власності на спадкове майно при відсутності правовстановлюючих документів. При визнанні права власності, судова практика виходить з того, що суд – це єдиний спосіб визнати право власність в порядку спадкування, оскільки в цьому випадку реалізується процедура доказування належності спірного майна померлому. Визнання права власності в зв’язку з втратою документів також відбувається через подання відповідної позовної заяви. Наприклад, якщо померлий був членом будівельного кооперативу, виплатив всі кошти, але не оформив право власності, в цьому випадку, суд, при наявності доказів виплати коштів, визнає право власності на квартиру у будівельному кооперативі в порядку спадкування.

Якщо вам потрібна додаткова консультація з цього питання, звертайтеся: Адвокат Василь Майоров, керуючий партнер Юридичної компанії MK Partners.

Телефон для консультації (онлайн/офлайн): 063-595-87-10 (Viber, Telegram) Для документів та онлайн консультацій - 2432873@gmail.com, Mk911ua@gmail.com (з позначкою для Майорова Василя)

В яких випадках питання спадщини вирішують в судовому порядку?

Спадкоємцю, який прийняв спадщину, необхідно звертатися до суду:

 1. Якщо право на спадкове майно оспорюється або не визнається іншою особою.
 2. У разі відсутності оригіналів документів, що підтверджують право власності на спадкове майно.
 3. Якщо за життя спадкодавець не зареєстрував своє право власності в установленому законом порядку.

Наприклад, після смерті людини відкрилася спадщина у вигляді квартири в житловому кооперативі, яка належала померлому на підставі довідки про виплату пайового внеску в повному обсязі, але за життя він не зареєстрував своє право власності на цю квартиру в органах БТІ або Реєстраційної служби. У такій ситуації нотаріус відмовить спадкоємцям у видачі свідоцтва про право на спадщину і порадить звернутися в суд.
Позовна заява про визнання право власності в порядку спадкування подається за місцезнаходження майна.
Позови подають також, якщо з якої-небудь причини необхідні для прийняття спадщини документи втрачено або неможливо отримати їх без рішення суду.

Можуть бути відсутніми документи на квартиру, будинок, земельну ділянку, при цьому зробити дублікати немає можливості через смерть спадкодавця. В останньому випадку спадкоємець фактично вступив у володіння майном, але не може його оформити належним чином.

Частою причиною звернення до суду стають суперечки між спадкоємцями: зміна черги спадкування, скасування заповіту, усунення від права спадкування тощо

Поширена ситуація: спадкоємець подає позов, мотивуючи його тим, що спадкодавець підписав заповіт, не розуміючи своїх дій; заявляє про права на майно на підставі того, що дбав про нього, проживав разом або витрачав свої кошти на догляд за померлим.

Якщо в документах сталася плутанина і на майно помилково накладено арешт або інші обмеження, питання також вирішується в судовому порядку.

Особливості процедури визнання права власності на спадкове майно!

До суду звертаються лише після відмови нотаріуса в оформленні свідоцтва на підставі однієї з причин (пропущення строку, відсутність всіх документів, інше). Справи розглядає районний, районний у місті, міськрайонний або міський суд за місцем проживання відповідача або знаходження нерухомого майна.

Відповідачами в таких справах виступають інші спадкоємці, які прийняли спадщину, в разі відсутності таких - сільські, селищні чи міські ради.

Слід скласти правильну позовну заяву і прикласти до неї всі необхідні документи. Їх список залежить від обставин справи. Юрист зі спадкового права визначить їх перелік конкретно для вашого випадку.

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

 • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
 • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
 • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
 • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
 • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
 • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
 • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
 • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
 • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

Зразок документу: Позовна заява про визнання права власності на спадкове майно 2021-2022

До Оболонського районного суду м. Києва

Позивач: ______
04214, м. Київ, пр-т Оболонський ____, кв. __
РНОКПП: ___
паспорт серії _______

Відповідач: Київська міська рада
01044, м. Київ, ___________
__________

Третя особа-1: Кооператив по будівництву та експлуатації
індивідуальних гаражів “_________”
04214, м. Київ, ________
Електронна пошта: ____________
Ціна позову:700000 грн.
Судовий збір: ___ грн.

ПОЗОВНА ЗАЯВА

про визнання права власності в порядку спадкування 2023

Позивач, _________, звернулася до Сьомої київської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після її батька, _____, який помер 17 травня 2017 року, внаслідок чого була відкрита спадкова справа № ____.
Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із:
- квартири, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. _________ та
- гаражного боксу № ___, що розташований в ГБК “___” за адресою: м. Київ, вул. _____, 1-2 поверх.

Держнотаріусом Сьомої Київської держнотконтори було відкрито спадкову справу № _ в рамках якої Позивачу було видано Свідоцтво про право на спадщину за законом на вказану квартиру (копія свідоцтва про право на спадщину додається).

Окрім Позивача інших спадкоємців немає, що підтверджується довідкою Сьомої київської державної нотаріальної контори № ____ (оригінал довідки та підтвердження родинних зв’язків додаються).

Також слід зазначити, що відповідно до пункту 5 акту № 16 про приймання в експлуатацію закінченого будівництва об’єкта від 28 лютого 1996 року архітектурно-планування та конструктивна характеристика об’єкта: п’ятиповерхова гараж-стоянка призначена для збереження легкових автомобілів для індивідуального використання в боксах, розміром ___ з незалежним заїздом та виїздом по кожному з поверхів.

Відповідно до технічного паспорту на гараж (машиномісце) № 130 загальна площа гаражного боксу з підвалом становить 58 кв.м.

Відповідно до свідоцтва про народження прізвище Позивача – “____” (копія свідоцтва додається).

Щодо вжиття заходів досудового врегулювання спору:

Позивач звернулася до Сьомої Київської держнотконтори із проханням видати свідоцтво про право на спадщину на гаражний бокс № __, проте їй було відмовлено, оскільки правовстановлюючі документи на гаражний бокс відсутні (копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії додається).

Відповідно до довідки ГБК “____” № ____ від 23 листопада 2017 року, батько Позивача був власником гаражного боксу № __, поверх 1, який знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Північна, 5 у Оболонському районі м. Києва (копія довідки додається).

Відповідно до ст. 1216 _________
Відповідно до частини 1 ст. 1222 ЦКУ __________.
Відповідно до ст. 1261 ЦКУ _________
Відповідно до частини 1 ст. 1296 ЦКУ __________

Щодо сплати судового збору:

Відповідно до Звіту про оцінку, вартість майна становить 700 000 (сімсот тисяч) грн. (копія витягу додається).

Отже 1 відсоток від 700 000 (сімсот тисяч) становить 7000 (сім тисяч) грн.

В порядку досудової підготовки до справи нами було вжито певних заходів, а саме подано два адвокатських запити до Головного територіального управління юстиції у м. Києві та до Сьомої Київської державної нотаріальної контори з проханням надати копію спадкової справи № ___ після померлого ____, однак в їх задоволенні було відмовлено.

Оригінали документів, що додані до позовної заяви, знаходяться у Позивача.

Докази, які сторона Позивача не може подати разом із позовною заявою:
- копія спадкової справи № ____.

Вказаний доказ не може бути поданий у встановлений ЦПК строк з причини того, що Сьома держнотконтора своїм листом від _______ відмовила у наданні копії спадкової справи (копія листа додається).

Окремо повідомляємо, що Позивачем до вказаного Відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав іншого позову не подано.
На підставі наведеного, а також керуючись статтям 4, 175, 177 ЦПКУ, статтями 126,127,1218,1222 ЦКУ, -

ПРОШУ:

1.Витребувати від ____________копію спадкової справи № __ після померлого ___.

2. Визнати за ______ (ідентифікаційний код _____) право власності на ________________________________________________________.

Додатки:
- відсутність інших спадкоємців;
- копія свідоцтва про народження Позивача;
- копія свідоцтва про одруження Позивача від 01.09.2001 р.;
- копія витягу із звіту про незалежну оцінку майна;
- копія паспорту Позивача;
- копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду Позивача ;
- клопотання про витребування доказів;
- ордер;
- копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Представник Позивача
____________ “____” ______________ 2019 р.

Зразок рішення суду про визнання права власності в порядку спадкування

 Визнання права власності на спадкове майно в Україні залежить від багатьох факторів та процедур, які потрібно дотримуватися. Цей процес може бути складним та тривалим, тому необхідно докладати зусиль та бути готовим до можливих труднощів.

Одним з перших кроків в визнанні права власності на спадкове майно є збір документів, які підтверджують спадкове право. Серед них можуть бути завірені копії документів про народження, шлюб, розлучення, смерть та інші документи, що стосуються родинних зв'язків.

Наступним кроком може бути подання позову до суду. У позовній заяві необхідно детально описати всі факти та обставини, які підтверджують право власності на спадкове майно. Також може бути додано документи, які підтверджують це право.

У разі задоволення позову суд винесе рішення про визнання права власності на спадкове майно. Якщо позов буде відхилено, можна подати апеляційну скаргу до вищого суду.

Важливим аспектом в процесі визнання права власності на спадкове майно є дотримання термінів та процедур. Також може бути корисним скористатися послугами досвідченого адвоката, який допоможе в оформленні документів та представленні інтересів у суді.

Отже, визнання права власності на спадкове майно - це складний та тривалий процес, який потребує докладання зусиль та дотримання процедур. Однак, якщо дії відповідають вимогам закону, то можна отримати відповідне рішення суду та встановити своє право на спадкове майно.