Як працює закон про компенсацію зруйнованої нерухомості внаслідок війни
У цій статті ви дізнаєтеся про те, як відбуватиметься компенсація за пошкоджене чи знищене майно; як діяти, якщо під час війни ви втратили житло; як підтвердити втрату майна; які документи необхідно зібрати для отримання компенсації за втрату житла тощо.
Закон України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації». Закон доступний для загального розуміння, потребує деяких уточнень, проте має кілька основних недоліків, як для спеціального закону: 1) відсутність джерела фінансування, що може розтягнути повернення коштів; 2) відсутність розпорядника коштів, але надалі цей момент можуть уточнити.
Таким чином, на отримання компенсації можуть знадобитися роки, а закон не враховує вартість ремонту нерухомості, що може становити до 50 відсотків втраченої компенсації. Також закон орієнтується на середню вартість житла у певному регіоні. Відповідно, такий підхід до компенсації не покриє всіх збитків, і її не вистачить на відновлення зруйнованого житла або на покупку нової квартири чи будинку.
Решта процедурних моментів компенсації за зруйноване житло досить прості, а саме:
- Відшкодування відбувається у вигляді компенсацій за пошкодження/знищення нерухомого майна (квартири у багатоквартирних будинках, приватні житлові, дачні/садові будинки, а також інвестиції ФО у житлове будівництво) та загальне майно ОСББ у багатоквартирних будинках.
- Пошкодження/знищення має бути виключно наслідком бойових дій, терористичних актів, диверсій тощо.
- Одержувачами компенсацій є фізичні особи-власники нерухомості, спадкоємці та ОСББ.
- Форма компенсації: а) фінансова; б) шляхом фінансування нового будівництва; в) шляхом фінансування робіт відновлення та реконструкції; г) шляхом придбання вже збудованих новобудов.
- Розмір компенсації за методикою Кабміну в розмірі, еквівалентному й такому, що не перевищує 150 кв. м. (методика буде розроблена та прийнята КМУ).
- Порядок надання компенсації буде встановлено КМУ, однак закон визначає кілька суттєвих параметрів: створення Державного реєстру пошкодженого та знищеного майна (утримувач – Мінрегіонбуд, адміністратор – Мінцифри); створення при органах місцевої виконавчої влади спеціальних комісій з розгляду заяв і документів про компенсацію.
- Закон встановлює пріоритетні категорії осіб для отримання компенсації: багатодітні, інваліди, учасники бойових дій. Крім того, Закон установлює, що відновлення приватних будинків відбувається на займаних ділянках, багатоквартирних, у тому ж мікрорайоні, або іншому, на вибір отримувача.
- Зруйнована нерухомість знімається з держреєстрації з реєстру після отримання компенсації.
- Одержувач компенсації відступає право вимоги відшкодування майнових збитків за зруйновану/ушкоджену нерухомість державі.
- Зміст заяви на компенсацію, визначений законом.
- Комісія має право перевірити оцінку майна, надану власником.
Докази пошкоджень/руйнувань повинні містити такі відомості: • ПІБ та паспортні дані особи, власника та особи, яка зафіксувала те, що сталося; • місто, точна адреса, дата та час пошкодження/руйнування об'єкта (можна з точкою геолокації); • опис, яким чином і від чого сталося пошкодження/руйнування майна, від якого виду зброї або типу боєприпасу (якщо є можливість зробити фото або зняти на відео залишки боєприпасів з елементами маркування та серійних номерів); • опис того, що зруйновано, із зазначенням ключових ушкоджень, зокрема короткий опис характеру кожного ушкодження; • креслення або схема місця події із зазначенням місць ураження; • фото (за можливості зробити таку фотографію) знищеної/знешкодженої одиниці військової техніки агресора, яка завдала вражень; • фото того, як виглядав зруйнований об'єкт до пошкодження/руйнування; • експертний висновок, що підтверджує обставини руйнування житла; • дані свідків, які в майбутньому зможуть надати свідчення.
Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:
- Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
- Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
- Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
- Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
- Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
- Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
- Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
- Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
- Первичная консультация по телефону 096-243-28-73