Фінансовий моніторинг оплайн платежів - особливості застосування

З 28.04.2020 набирає чинності Закон України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів………."

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ на статтю 14 Закону, яка встановлює нові вимоги щодо супроводження переказу коштів інформацією про платника та отримувача, а також порядок проведення заходів належної перевірки під час здійснення переказів коштів без відкриття рахунку, що відрізняються від існуючого на сьогодні порядку.

В кінці статті наведений перелік документів, необхідний для фінансового моніторингу.

Юридична консультація по телефону 063-595-87-10

Адвокат Василь Майоров

Які суми підпадають під фінмоніторинг 2022? Порогові фінансові операції.

Порогова сума фінансової операції, що підлягає обов'язковому фінмоніторингу, — із 150 000 до 400 000 грн (еквівалент цієї суми за офіційним курсом гривні до інвалюти) у розрахунку на одну операцію (ст. 20 Закону № 361).

Яка сума не підлягає фінансовому моніторингу?

Ухвалений Закон усуває таку невідповідність та передбачає, що вимоги фінансового моніторингу не поширюються на випадки здійснення переказу готівкою в межах України у сумі, що не перевищує 5 тисяч гривень.

Які переклади вважаються підозрілими? Які перекази з картки на карту є підозрілими?

• незвичайно велика кількість контрагентів-фізичних осіб (понад 10 на день або більше 50 на місяць);

• незвичайно велика кількість операцій із зарахування або списання (понад 30 операцій на день)

Які перекази потрапляють під фінмоніторинг? Наразі фінмоніторинг не поширюється на переказ готівки на суму 4999 грн і менше і за відсутності зв'язку між цією транзакцією та іншою, яка у сумі перевищує 5000 грн. При цьому переказ на 1 грн більше (5000 грн) вже зобов'язує клієнта ідентифікувати себе для банку, йдеться в записці пояснення.

Як пояснити походження коштів? Підтвердженням походження коштів може бути довідка про заробітну плату, декларацію про доходи, дохід від реалізації продукції, продаж майна, виписки чи квитанції з інших банків, договори дарування, отримання спадщини, виграш у лотерею тощо.

Які документи потрібні на підтвердження походження грошей? Для громадян (клієнтів-фізособ) такими документами є довідка про доходи, річна декларація про доходи, засвідчена печаткою податкової. Але можуть бути інші. Наприклад, про продаж квартири, автомобіля, спадщину

На якій підставі банк запитує документи? Банк запитає документи, на підставі яких бізнес сплачує або отримує гроші Основні документи для запиту від банку: Документи по угоді, наприклад, договір, закупівельний акт, рахунок та будь-який інший документ, який обґрунтовує отримання або переказ грошей

Що буде, якщо не довести походження грошей?

Ви ризикуєте отримати блокування рахунку та кримінальну справу за використання рахунку для відмивання грошей.

Таким чином, такі вимоги стосуються фінансових операцій без належної ідентифікації особи та без відкриття банківського рахунку. Іншими словами, тих осіб, які мають банківську картку та рахунок в банку, такі вимоги майже не стосуються.

Водночас, частинами третьою та четвертою статті 14 Закону передбачені особливі (спрощені) вимоги щодо супроводження переказу коштів. З квітня 2020 року банки почнуть відслідковувати майже всі грошові операції українців з готівкою, в тому числі грошові перекази на Україну. Така новація направлена на обмеження безконтрольного обігу грошових коштів БЕЗ НАЛЕЖНОЇ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ПЛАТНИКА. Тепер банки можуть блокувати банківські рахунки та вимагати пояснення походження грошових коштів, які були перераховані на банківську картку, на суми більше 5 тис. грн. Крім цього змінюються ліміти грошових операцій, які підпадають під фінансовий моніторинг. Тобто, саме особи, які перераховують грошові кошти повинні довести їх походження.

ЯКИЙ РОЗМІР ПЛАТЕЖІВ НЕ ПІДПАДАЮТЬ ПІД ФІНМОНІТОРИНГ
Законом встановлюються досить жорсткі вимоги щодо надання інформацію про платника, а також його перевірка. Під моніторинг підпадають майже всі фінансові операції, зокрема, поповнення карток, перекази, платежі від 5 тис.грн. по Україні БЕЗ ІДЕНТИФІКАЦІЇ ТА ВІДКРИТТЯ БАНКІВСЬКОГО РАХУНКУ.
НБУ завіряє, що проблем не буде з оплатою комунальних платежів або іншими переказами у громадян не виникне. Платежі, які НЕ можуть підпадати під фінансовий моніторинг:
• оплата комунальних платежів, податків, штрафів, інших обов’язкових платежів;
• оплата кредиту до 30 000 грн;
• оплату товарів і послуг за допомогою карти;
• всі перекази до 5 000 грн;
• зняття коштів зі свого рахунку.

Чому саме такі платежі не підпадають? А тому, що саме такі категорії платежів здійснюються без відкриття банківського рахунку. Наприклад, оплата комуналки часто здійснюється на пошті, оплата кредиту може бути через відділення банку позичальником, або іншою особою, оплата товарів в магазині карткою, переказ через термінал.

ОСОБЛИВОСТІ БЛОКУВАННЯ ПЕРЕКАЗ КОШТІВ ПОНАД 5 000 ГРН
Платежі до 5000 грн. проходять без ідентифікації особи та дозволяє без проблем здійснювати перерахунок. Закон прописаний таким чином, що банки будуть відслідковувати пов'язані операції – це означає, що платник не зможе розбити платіж на декілька платежів до 5000 грн., але ймовірно, якщо такий платежі розтянути в часі, то фінансовий моніторинг банку буде пропускати тикі платежі.
УВАГА!!! Скоріше всього, банки будуть відслідковувати системні операції понад 5000 грн., якщо таких операцій було 7-15, та операції без ідентифікації особи.

Що таке підтвердження походження коштів?

НБУ надав роз'яснення - це повернення боргу, матеріальна допомога від рідних, оплата за роботу чи проданий товар, дохід, заробітна плата, кошти від продажу майна, тощо). На підставі наданих документів, банк розблокує перераховані кошти. Якщо це оплата роботи, то сказати про це не достатньо, маєте мати підтвердження в вигляді договору, акту виконаних робіт і т.д. Якщо повернення боргу, то декілька раз це може бути як підстава, але потім банк може вимагати документальне підтвердження.
ЯКІ ОПЕРАЦІЇ ПІДЛЯГАЮТЬ ФІНМОНІТОРИНГУ ТА БЛОКУВАННЮ
Збільшення суми, що підлягає фінансовому моніторингу з 150 000 грн до 400 000 грн. – це дуже позитивні зміни в законі та дозволить проводити операції з ідентифікацією особи до 400 000 грн. Наприклад, коли ви купляли авто, ви повинні суму більше 150 000 грн. проводити через банківський рахунок. Тепер це стосується суми понад 400 000 грн.

Якщо у вас заблокували грошову суму понад 400 000 грн., ви можете звернутись до нас на юридичну консультацію з приводу розблокування вказаних коштів!

НОВІ ВИМОГИ ДО ПРОЦЕДУРИ ПЕРЕКАЗУ КОШТІВ ДО 30 000 ГРН
Так, усі перекази коштів в межах України до 30 000 грн повинні супроводжуватися лише ідентифікацією особи та її ідентифікаційних даних, а саме:
1) номером рахунка/електронного гаманця;
2) номером рахунка або унікальним номером електронного платіжного засобу отримувача.

ПЕРЕКАЗИ ПОНАД 30 000 ГРН
У разі здійснення переказів, що перевищують 30 000 грн, такі перекази повинні супроводжуватися:
1) якщо фізична особа – ПІП; номер рахунка, з якого списуються кошти;
2) якщо юридична особа – повне найменування, номер рахунка.
ЯК ІДЕНТИФІКАЦІЮ В БАНКУ ПРОЙТИ ОНЛАЙН
Ідентифікацію можно пройти: через BankID, електронний підпис, відеотрансляцію, дистанційне зчитування даних через NFC або платіж на окремий рахунок банку з особового рахунку клієнта.
Ідентифікація проводиться без обов'язкової присутності клієнта.
Також новий закон зобов’язує розкрити власників електронних гаманців, щоб електронні гроші не використовувалися для тіньових операцій.

image

Адвокат, к.ю.н., управляющий партнер:

 • Споры с банками и коллекторами (уменьшение задолженности, снятие арестов и закрытие исполнительного производства, сопровождение закрытия кредитов с коллекторами).
 • Списание долгов через банкротство физических лиц (полное или частичное списание, реструктуризация любой задолженности, консультация по долговым вопросам любой сложности).
 • Реальный возврат долгов (возврат через суд, проведение переговоров по возврату долга, наложение ареста на имущество должника, сопровождение реализации имущества должника).
 • Имущественные споры, истребование имущества, признания права собственности.
 • Недвижимость - проверка новостроев, квартир, проверка истории сделок по недвижимости.
 • Защита имущества, корпоративных прав, антирейдерские меры, снятие ареста.
 • Ведение переговоров с банками (консультация по телефону).
 • Сложный раздел имущества супругов (раздел долгов/кредитов, бизнеса, недвижимости).
 • Первичная консультация  по телефону 096-243-28-73

ЯКІ ДОКУМЕНТИ ПОТРІБНІ ДЛЯ ФІНАНСОВОГО МОНІТОРИНГУ

fin1

fin2

 

 

 "Ефективний Фінансовий Моніторинг для Вашого Бізнесу в Україні!" Маєте бізнес у Україні?

Прагнете забезпечити його успішну та легальну роботу? Наша юридична компанія готова надати Вам професійну допомогу у здійсненні фінансового моніторингу – важливої складової будь-якої сучасної організації. Наші послуги з фінансового моніторингу включають:

* Аудит фінансової діяльності: Ми ретельно проаналізуємо ваші фінансові процеси, ідентифікуємо можливі ризики та запропонуємо ефективні рішення для їх зменшення.


 • Забезпечення дотримання законодавства: Ми гарантуємо, що ваш бізнес дотримується всіх вимог щодо фінансового моніторингу, запобігання відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.

 • * Розробка та впровадження політик внутрішнього контролю: Ми допоможемо створити систему внутрішнього контролю, яка дозволить ефективно виявляти та уникати фінансові ризики.

 • * Навчання персоналу: Ми проведемо навчання вашого персоналу з питань фінансового моніторингу, щоб кожен співробітник був готовий працювати відповідно до встановлених норм.

 • * Консультації та підтримка: Наші юристи завжди готові надати вам консультацію з будь-яких питань, пов'язаних із фінансовим моніторингом.

 • Ми маємо багаторічний досвід успішного співпраці з клієнтами різних галузей та розмірів. Наша команда фахівців гарантує вам найвищий рівень якості та професіоналізму.
 • Забезпечте фінансову безпеку та успішність свого бізнесу з нашою допомогою. Звертайтеся до нас прямо зараз та отримайте персоналізовану консультацію щодо фінансового моніторингу у вашому бізнесі!